menu

Kullanım Koşulları

Sayın Kullanıcı;

Bazete “Sosyal Gazete” sloganıyla ortaya çıkan bir sosyal içerik platformudur. Bazete kullanıcılarına haber verme özgürlüğü tanıyan yeni nesil bir gazetedir. 

Birçok farklı kategoride haber ve içerik sağlayıcı olarak hizmet veren Bazete.com belirli yayın ilkeleri çerçevesinde tüm kullanıcılarına haber alma ve haber verme özgürlüğü sağlamaktadır.

Bazete.com 5651 sayılı yasa gereği “içerik sağlayıcı” kapsamında hizmet vermektedir. Kullanıcılar tarafından paylaşılan içerikler için 5651 sayılı kanun'un 8. maddesine ve Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarının 125. maddesine göre paylaşımlardan paylaşımı yapan kişiler sorumludur. Kullanıcıların yazılı ve görsel paylaşımlarından kaynaklanacak hukuksal sorunlarda Bazete.com sorumluluk kabul etmemektedir.

Bazete telif haklarına saygılı hukuka, yasaya, kişilik haklarına uygun içerik sağlayıcı olarak yayın yapmaktadır. Kullanıcılar tarafından “haber ver” sistemiyle yüklenen tüm resim, logo veya bir marka içeriğinin telif hakları ilgili kurumlara aittir. Sitemizde yer alan herhangi bir içeriğin hukuka, telif haklarına, kişilik haklarına aykırı olduğu durumlarda “uyar – kaldır” yöntemi uygulanmaktadır. Bunun için iletişim formunu kullanarak konu hakkında bilgilendirme yapmanız beklenmektedir. 

Kullanıcılar içerik yazarken farklı kaynaklardan alıntı yapma olanakları bulunmaktadır. Üçüncü tarafların telif hakkına sahip olduğu herhangi bir içerik kaynak gösterilmeksizin paylaşılmaması kullanıcılarımızdan beklenmektedir. Eğer telif hakkına sahip olduğunuz herhangi bir içerik sitemizde yayınlanıyorsa bu içeriği şikayet edebilir, iletişim formunu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bazete.com adresindeki dış bağlantılar, içerikler hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kullanıcılar için eklenmelidir. Sitemizde yer alan tüm dış bağlantılar yeni bir pencerede açılır, dış bağlantıların içeriklerinden Bazete.com sorumlu değildir.

Bazete.com adresine veya herhangi bir sayfasına arama motorları, haber siteleri, bloglar, sosyal medya siteleri gibi üçüncü taraflardan verilen bağlantılardan Bazete.com sorumlu değildir. Bu gibi bağlantılardan ilgili web siteleri sorumludur ve bu sitelere ait olan kullanım koşullarına göre hareket edilmelidir.

Bazete.com adresinde mp3 veya video indirme olanağı bulunmamaktadır. Kullanıcıların bu ve benzeri içerikler yüklemelerine izin verilmemektedir. Sitemizde yer alan videolar Youtube, Vimeo, Dailymotion, gibi önemli video barındırıcısı siteler aracılığıyla embed kodları kullanılarak oluşturulmaktadır. Sitemizde bulunan herhangi bir videonun telif haklarına aykırı olduğunu düşünüyorsanız, ilgili videonun barındırıldığı web sitesi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Videonun sitemizden kaldırılması, barındırıldığı siteden kaldırılmasını sağlamamaktadır.

Bazete.com kullanıcılarına yayınlanan içeriklere yorum yapma olanağı sunulmaktadır. Sitemizde sadece Facebook hesabı olan kullanıcılar yorum yapabilmektedir. Yorumlarda küfür, hakaret, siyasi içerikli yazılar yazmak yasaktır. Yorumlar editörlerimiz tarafından gerekli durumlarda incelenmekte ve kullanım koşullarına aykırı bir durum olması halinde yayından kaldırılacaktır. Editörler yorumları gözleme hakkına sahip ancak sorumluluğa sahip değildir.

Kişilik haklarına saygılı olmak, sitenin halka açık kamusal yapısının korunması ve tüm kullanıcılar için faydalı olması açısından çok önemli olduğunu göstermektedir. Bu yüzden Bazete.com hizmetlerini kullanırken tüm kullanıcılara saygılı ve genel etik kurallarına uymanızı beklemekteyiz.
Bazete.com kullanım koşullarında gerekli gördüğü hallerde de değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Yapılan değişiklikler için ayrıca bildirme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Kullanım koşullarında yapılan değişiklikler yayınlandığı tarihten itibaren geçerli olacaktır. Tüm kullanıcılar kullanım koşullarını belirli aralıklarla kontrol etmeyi ve değişikliklerden haberdar olmayı kabul eder. Sitemizi kullanarak bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız.

Yayın İlkeleri

Kullanıcıların paylaştıkları haber ve içeriklerin insanları yanlış yönlendirmeyen, gerçek, tarafsız ve doğru olmasını sağlamak kullanıcıların sorumluluğunda olduğu gibi, Bazete editörleri tarafından da kontrol edilmektedir. 

Bazete editörleri kullanıcılar tarafından yüklenen haberleri gerekli gördüğü hallerde, düzeltme ve değiştirme görevini üstlenmektedir. 

Kullanıcılar tarafından gönderilen haberler hukuka ve yayın ilkelerimize aykırı olduğu durumlardan yayınlanmayacaktır. 

Her türlü çabaya rağmen hatalı ve / veya yanlış haber yayınlanması halinde, gerekli koşullar yerine getirilerek tekzip etme olanağı sağlanmaktadır.
Üretilen içeriklerde tüm kullanıcılara saygılı ve genel etik kurallarına uyulması konusunda hassasiyet gösterilmektedir.

Sitemizde herhangi bir kişiyi taklit ederek, yanıltıcı içerik veya bilgi paylaşılmaması ayrıca spam özellikler kullanılması yasaktır.

Sitemizde resmi bir ortak veya reklam veren ve bizimle bir anlaşması olanlar haricinde herhangi bir ürün veya hizmet satmak amacıyla içerik veya yorum yayınlanması yasaktır.

Üyelik

Bazete.com haber verme hizmetlerinden yararlanmak için üye olmak gerekmektedir. Üyelik tamamen ücretsizdir. Üye olmak için bir kullanıcı adı belirleyerek, geçerli bir e-posta adresi ile şifre bilgilerini edinebilirsiniz.

Üyelik işlemleri sırasında doğru bilgiler girilmelidir. Eğer bir işletme, kurum vb. için hesap oluşturuyorsanız, kimin e-posta adresi kullanılıyorsa ilişkili kişi bu Anlaşmanın varlığını kabul etme ve bağlama yetkisine sahip olması gerekir.

Bazete.com olarak kullanıcı adı belirlerken gerçek adınızı kullanmanızı bekliyoruz. Eğer bir işletme, kurum vb. için hesap oluşturuyorsanız, kurumun gerçek adını kullanıcı adı olarak belirleyebilirsiniz. Herhangi bir üçüncü tarafın adını ve bu gerçek kişinin haklarını ihlal eden isimler yanıltma amaçlı kullanılamaz.

Yetkisiz kullanıcılar da dahil olmak üzere, oluşturulan hesapla gerçekleştirilen tüm etkinliklerden hesap sahibi sorumludur. Başkalarının veya yetkisiz kişilerin hesabınızı kullanmasına izin verilmemesi gerekir. 

İçerik Kısıtlamaları

Bazete.com yayın ilkeleri kapsamında haber verme ve haber alma özgürlüğü sunmaktadır. Bunu sağlamak amacıyla aşağıdaki unsurlar dahilinde herhangi bir video, görüntü, metin, ses kaydı, yorum veya içerik göndermeniz yasaktır;

  • Herhangi bir üçüncü tarafın telif haklarını ya da diğer haklarını ihlal eden içerik (ticari marka, gizlilik hakları, vs.).
  • Müstehcen veya pornografik içerik.
  • Nefret içerikli, iftira ya da ayrımcılık içeren veya herhangi bir birey veya gruba karşı nefreti körükleyecek içerik.
  • İstismar edici veya istismara yol açıcı içerik.
  • Yasadışı eylem veya şiddet içeren içerik.
  • Hayvanlara zulüm, şiddet içeren veya hayvan haklarını istismar eden içerik.
  • Herhangi bir yasayı ihlal edecek hileli para kazanma, hızlı zengin olma, online kumar vb. içerik.

Uyarı: Sitemizde telif hakkı bulunan veya Türk Ceza Kanunu uyarınca yasak kabul edilen her türlü fikir, resim, film, müzik, video ve eserin paylaşılması yasaktır. Bu tür paylaşımların yapılması durumunda tüm hukuki ve cezai sorumluluk paylaşımı gerçekleştiren kullanıcıya aittir. Böyle bir durumun tespitinde Bazete.com hiçbir sorumluluk taşımamaktadır.

Bazete.com herhangi bir şikayet, ihbar veya uyarı aldığında yada bu tür paylaşımları tespit ettiğinde ilgili içeriği kaldırmakla, kullanıcı bilgilerini saklamakla ve gerekli durumlarda yetkili mercilere bildirmekle yükümlüdür. Sitemize üye olan tüm kullanıcılarımız bu kuralların tamamını kabul etmiş demektir.

Kullanım Koşulları ile ilgili soru, görüş ve düşüncelerinizi iletişim formu'nu kullanarak bizlerle paylaşabilirsiniz.